Praca w Australii – kilka wskazówek.

Wyjeżdżając z Polski już grubo ponad rok temu, optymistycznie założyliśmy, że z wizą Work and Holiday w Australii pracę znajdziemy bez większych problemów. Nie można powiedzieć, że nam się to nie udało, jednak z czasem musieliśmy zweryfikować nasze oczekiwania co do rodzaju pracy, która by nas zadowalała i jednocześnie pozwoliła nam zaoszczędzić pieniądze na dalszą drogę. W tym wpisie postaramy się udzielić osobom zainteresowanym wyjazdem na Work and Holiday kilku wskazówek, które sami chcielibyśmy dostać przed naszym wyjazdem.

Od czasu gdy my aplikowaliśmy o wizę Work and Holiday, zmieniła się ilość wiz przyznawanych Polsce, kiedyś było ich tylko 200 rocznie, teraz jest ich 500. Zmienił się również system przyznawania wiz, wcześniej obowiązywała zasada kto pierwszy ten lepszy, teraz jest to system losowy.

Poniżej kilka wskazówek dotyczących poszukiwania pracy w Australii:

Zaraz po przyjeździe zaaplikuj o TFN.

TFN czyli Tax File Number to odpowiednik naszego NIPu i jest on wymagany, aby móc legalnie pracować w Australii. O TFN można aplikować online na stronie Australian Taxation Office, jest on darmowy, a okres oczekiwania to około 2-3 tygodnie. Aby aplikować o TFN należy być w Australii i podać Australijski adres, na który wysłany zostanie list z TFN (jeśli podaliście adres hostelu, w którym już was nie ma, swój TFN możecie również poznać telefonicznie poprzez infolinię Australian Taxation Office). W wypadku gdy uda wam się znaleźć pracę zanim dostaniecie TFN, w formularzu, który dostaniecie od pracodawcy, należy zaznaczyć, że aplikowaliście już o TFN, a gdy zostanie wam przyznany – podać go pracodawcy.

Kup starter z Australijskim numerem telefonu.
Największe sieci komórkowe to Telstra, Vodafone oraz Optus. Telstra i Optus oferują podobny zasięg, jednak Telstra lepiej radzi sobie poza terenami miejskimi. Najgorzej z nich prezentuje się Vodafone. Oprócz tego istnieje kilka mniejszych sieci działających na infrastrukturze tych dużych. My zdecydowanie polecamy numer w ALDI mobile, działający tak jak Telstra, oferujący najlepsze pakiety oraz prędkość 4G (8GB internetu, nielimitowane połączenia/smsy, 200minut za granicę – m.in. na numery stacjonarne do Polski za 35AUD/miesiąc, stan na 12.2017). Częstotliwości działania sieci komórkowych w Australii różnią się często od tych w Europie, więc przed zdecydowaniem się na którąś z nich warto sprawdzić, czy nasz telefon obsługuje częstotliwości danej sieci.

Załóż konto w Australijskim banku.

Największe banki w Australii to Commonwealth Bank of Australia, ANZ oraz NAB. My założyliśmy konto w Commonwealth, jest ono darmowe pod warunkiem wpływów minimum 2000AUD miesięcznie, w innym wypadku koszt to 4AUD miesięcznie. Jeśli zamierzacie później podróżować po Azji, warto rozważyć konto w ANZ, gdyż posiadają oni oddziały w wielu krajach Azji południowo-wschodniej (my niestety dowiedzieliśmy się o tym dopiero po przylocie do Kambodży).

Sprawdź jaka jest płaca minimalna.

Zanim zaczniesz pracę, upewnij się jaką stawkę będziesz zarabiać. Bardzo często można natknąć się na ogłoszenia o pracę płatną poniżej krajowego minimum. Pod koniec 2017 roku płaca minimalna w Australii wynosi 18.29AUD brutto na godzinę. Aktualną stawkę można sprawdzić na stronach Australia fairwork. Zwróć uwage, czy pracujesz w trybie casual, czyli bez określonych godzin pracy (zdecydowana większość osób na wizie WH zatrudniana jest właśnie w trybie casual), jeżeli tak, przysługuje Ci dodatkowe 25% do płacy minimalnej (na koniec 2017r stawka godzinowa w trybie casual to około 22.5 AUD brutto).

Nie daj się naciągnąć na płatne pakiety z ofertami pracy.

Szukając w internecie informacji o pracy w Australii na wizie Work and Holiday, nie sposób nie natknąć się na firmy oferujące za kilkadziesiąt dolarów roczny dostęp do bazy ogłoszeń o pracę. Dodatkowo często oferują one pomoc w odzyskaniu podatku po wylocie z Australii. Nie dajcie się na to namówić, te bazy ogłoszeń to po prostu kilka ogłoszeń zebranych z najpopularniejszych, darmowych serwisów. A wypełnienie formularza podatkowego zajmuje kilkanaście do kilkudziesięciu minut i można to zrobić samemu przez internet.

Załóż konto superannuation w swoim banku.

Superannuation to taki Australijski ZUS. Pracując legalnie większość płaconych przez Ciebie podatków powinna trafić na Twoje konto „super” (pracodawcy rozliczają te pieniądze zazwyczaj kilka razy w roku). Po wyjeździe z Australii możesz odzyskać 35% z całości zgromadzonej na Twoim koncie, dlatego warto trzymać wszystko w jednym miejscu. Jeżeli nie podasz pracodawcy swojego konta superannuation, zostanie ono założone za Ciebie i będzie droższe niż to w banku. Może się tak zdażyć, że wyjeżdżając z Australii będziesz mieć kilka kont. Łatwiej, a przede wszystkim taniej, jest mieć jedno i się go trzymać.

Sprawdź, czy płacisz tyle podatku, ile należy.

Od 1 stycznia 2017 wszystkich ludzi przebywających w Australii na wizach Work and Holiday obowiązuje 15%  podatku od pierwszego zarobionego dolara. Drugi próg podatkowy zaczyna się powyżej 18.700 dolarów i wynosi 32.5%. Kiedy zaczynasz pracować upewnij się, że pracodawca odprowadza tyle podatku, ile powinien.

Chcesz szukać pracy w mieście – naucz się parzyć kawę.

W Australijskich miastach aż roi się od ofert pracy w różnego rodzaju knajpach. O pracę jest jednak dużo trudniej niż mogło by się wydawać, ponieważ roi się też od backpackerów. Najwięcej jest ogłoszeń o pracę ma stanowisku baristy, mając więc doświadczenie w parzeniu kawy powinno być stosunkowo łatwiej niż w innych dziedzinach.

Rozważ pracę na farmie.

Jeżeli, podobnie jak my, planujesz w Australii odłożyć trochę pieniędzy, czy to na dalsze podróże czy na coś innego, rozważ karierę farmera. Na większości farm w krainie kangurów zawsze potrzebnych jest kilka par rąk do pracy. Godziny często przekraczają liczbę 40 tygodniowo, my rekordowo pracowaliśmy blisko 70 godzin w tygodniu! Pracę na farmie możesz znaleźć na kilka sposobów.

IMG_6398

1. Internet – grupy na facebooku oraz strony internetowe z ogłoszeniami (najpopularniejsza grupa backpackerska na facebooku, backpackerjobboard, gumtree i wiele innych). W ten sposób dostaliśmy naszą pierwszą pracę. Ogłoszenie to nie było bezpośrednio od pracodawcy, zamieścił je hostel pracowniczy w Stanthorpe.

2. Hostel pracowniczy – w każdym rejonie farmowym Australii jest kilka hosteli pracowniczych. Przed podjęciem decyzji o zamieszkaniu w jednym z nich koniecznie poszukaj o nim komentarzy. Z reguły nie cieszą się one pozytywną opinią, większość z nich oferuje tragiczne warunki, jest brudno, drogo, pomimo zapewnień o możliwości pracy po przyjeździe okazuje się, że jej nie ma lub trzeba na nią długo czekać. Nie wszystkie jednak są takie złe, trzeba tylko to wcześniej sprawdzić.

DSC_0673

3. National Harvest Labour Information Service – darmowy, rządowy serwis, którego zadaniem jest pomoc farmom w znalezieniu pracowników. Dzwoniąc na numer 1800 062 332 dowiemy się czy w regionie, do którego się udajemy jest aktualnie praca, czy może lepiej jechać gdzieś indziej. Można tam również otrzymać numery telefonów do mniejszych, lokalnych agencji działających w okolicach farmowych, a nawet do farm poszukujących pracowników. Więcej informacji na stronie https://www.employment.gov.au/harvest-labour-services.

4. Lokalne agencje – w większości miast w okolicach farmowych znajdują się agencje pomagające za darmo znaleźć pracę. My korzystaliśmy z usług dwóch z nich: Best Harvest Office w Stanthorpe oraz Madec w Shapparton (Madec ma oddziały również w innych stanach Australii). Lepsze doświadczenia mamy z agencją w Stanthrope, gdyż w Shepparton bardzo ciężko dostać pracę płatną godzinowo.

IMG_20170718_125220

5. Bezpośrednio na farmie – najlepszym sposobem na dobrą pracę na farmie jest załatwienie jej sobie bezpośrednio. Można dzwonić do farmerów i pytać, czy nie potrzebują kogoś do pracy lub jeździć od farmy do farmy. My najpierw znaleźliśmy mieszkanie, a później okazało się, że właściciele mają farmę i w ten sposób znaleźliśmy pracę. Pracując bezpośrednio na farmie najczęściej mieszka się w jej okolicy w jednym z domków należących do farmy. W zależności od szczęścia mogą one być całkiem przyjemne lub bardzo nieprzyjemne. Często farma ma więcej niż 1 domek dla pracowników, warto zapytać czy w najbliższym czasie nie zwalnia się miejsce w tym ładniejszym.

Chcesz pracować na farmie – kup auto.

Samochód jest niezbędny, jeżeli chcesz znaleźć pracę na farmie i nie płacić zawyżonych stawek w hostelach pracowniczych. Farmowe domki znajdują się w pobliżu farm, a więc poza miastami. Raz na kilka dni trzeba pojechać do miasta na zakupy, czasami trzeba też dojechać do pracy. W agencjach praktycznie niemożliwe jest znalezienie pracy bez samochodu. Hostele pracownicze są prawie 2 razy droższe niż zakwaterowanie ma farmach, więc w perspektywie dłuższej pracy zakup samochodu zdecydowanie się opłaca.

IMG_3887
W samochodzie można również mieszkać podczas zwiedzania Australii, wystarczy je tylko trochę przerobić…
IMG_6336
A to farmowe auto do poruszania się jedynie po farmie 😀

Sprawdzaj zgodność payslipów z rzeczywistością.

Pomyłki się zdarzają, szczególnie na dużych farmach, gdzie pracuje kilkadziesiąt osób. Czasami ktoś zapomni wpisać wam godziny, czasami policzą wam godziny kogoś innego. Dlatego zawsze kiedy dostajesz payslipa, czyli podsumowanie tygodnia pracy, zwróć uwagę czy wszystko się zgadza, a jeżeli nie – daj znać pracodawcy najszybciej jak to możliwe. Wtedy zazwyczaj dostaniesz w następnym tygodniu to, czego zabrakło w bieżącym.

Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas wskazówki będą przydatne i chociaż w małym stopniu ułatwią wasze początki w krainie kangurów 🙂 Pozostając w temacie pracy w Australii opisaliśmy także nasze doświadczenia podczas kilkumiesięcznego pobytu na różnych farmach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s