​Nowa Zelandia – Park Narodowy Fiordland i Zatoka Milforda

Fiordland jest największym parkiem narodowym w Nowej Zelandii, leżącym na wyspie południowej. Na jego terenie znajduje się niezliczona ilość szlaków, od kilkugodzinnych do kilkudniowych, o różnym stopniu trudności, wobec czego każdy może znaleźć coś dla siebie. Ale tak naprawdę zdecydowana większość turystów tłumnie przybywa tu po to, żeby przepłynąć i zobaczyć Milford Sound, czyli Zatokę Milforda.

Zatoka Milfroda jest jedną z największych atrakcji w Nowej Zelandii. Jest również najbardziej mokrym miejscem w kraju Kiwi i jednym z najmokrzejszych na ziemi. Deszcz pada tam średnio 184 dni w roku. My odwiedziliśmy ją dwa dni pod rząd, pierwszego było pochmurno, ale już drugiego, w dzień rejsu, mieliśmy szczęście i mało tego, że nie padało, to było nawet słonecznie!

IMG_8065IMG_8275

Już sama droga do Milford Sound stanowi nie lada atrakcję. Droga Te Anau – Milford Highway (droga stanowa nr 94) jest jedną z piękniejszych w Nowej Zelandii. Jest to jedyna droga, która tam prowadzi, wiedzie ona pośród pokrytych śniegiem gór. W pewnym momencie trasa przebiega przez tunel wydrążony w jednej z gór, który ciągnie się przez ponad kilometr. Przy drodze znajdują się różne mniejsze atrakcje, które są oznakowane i można do nich na chwilę zjechać, chociażby po to, żeby rozprostować kości (np. Mirror Lake).

IMG_8030

IMG_8042
Jednym z przystanków po drodze może być Mirror Lake
IMG_8325
Papuga kea

Zatoka Milforda wciska się na 20 km wgłąb lądu i ma wysokie, strome brzegi. Widok ten podziwiać można na różne sposoby, np. ze statku, czy z kajaka. Dwugodzinny rejs statkiem po Zatoce Milforda to koszt około 40-90AUD. Ceny zależą od przewoźnika, jednak z tego co zauważyliśmy, rejsy z ww. półki cenowej nie różnią się niczym, prócz ceny, warto zatem wybrać tańszy. My skorzystaliśmy z firmy Jucy, która oferowała najbardziej konkurencyjną cenę, a ponadto dostaliśmy dodatkową zniżkę 25%, bo wypożyczyliśmy też u nich auto.

IMG_8148

IMG_8122
W Zatoce Milforda podziwiać można wiele wodospadów
IMG_8214
Szczyty przy Zatoce Milforda może nie wyglądają na wysokie ale w rzeczywistości sięgają 2000 m.
IMG_8144
Zatoka Milforda jest domem dla pingwinów…
IMG_8180
…i fok

Krajobraz w tej okolicy jest niezmącony cywilizacją. Najbliższe miasto – Te Anau, znajduje się około 100 km stąd. Nie ma tu żadnych sklepów (warto zrobić wcześniej zapasy jedzenia i picia), nie ma również zasięgu. My nocowaliśmy na campingu położonym 40 km od zatoki, na którym mogliśmy się cieszyć prądem przez całe trzy godziny na dobę. Jest to dziewiczy i oderwany od cywilizacji teren, ale właśnie to sprawia, że jest tak wyjątkowy.

Podczas wizyty w parku Fiordland ciężko nie natrafić na papugę keę. Kea jest endemitem Nowej Zelandii i jedyną papugą występującą w regionach alpejskich. Są dość ciekawskie i chętnie podchodzą do ludzi, ale trzeba na nie uważać, bo są skłonne wykraść jedzenie czy wydziobać wycieraczki samochodowe.

IMG_8291
Kea
IMG_8281
Kee witają się z Michałem

Na terenie parku znajdują się trzy długie szlaki, na przejście których trzeba poświęcić kilka dni – Milford Track, Kepler Track i Routeburn Track. Najbardziej znany i oblegany jest Milford Track. Przejście zajmuje około 4 dni, a widoki podobno są cudowne. Jego popularność sprawiła, że żeby się na niego dostać, trzeba to zaplanować minimum rok wcześniej. Ilość miejsc w chatkach na tym szlaku jest ograniczona i na rok naprzód są już one wykupione. Na szczęście w pobliżu jest też mnóstwo krótszych szlaków, które również obfitują w piękne widoczki. My bardzo polecamy trekking na Key Summit. Trasa ma długość 3,4 km w dwie strony i zajmuje około 3h, podejście jest praktycznie cały czas dosyć strome. Po zdobyciu szczytu można iść szlakiem kawałek dalej, co zajmuje około 30 min.

IMG_8450IMG_8381IMG_8370IMG_8443IMG_8473

Fiordland i Zatoka Milforda to naszym zdaniem jedno z ładniejszych miejsc w Nowej Zelandii. Zdecydowanie polecamy!

IMG_8260

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s