Outback

Po przejechaniu wzdłuż wschodniego wybrzeża postanowiliśmy zmienić nieco otoczenie i udaliśmy się na Outback. Słowem tym określana jest olbrzymia, środkowa część Australii, gdzie żyje zaledwie 3% populacji kraju, a teren pokryty jest głównie pustyniami.

IMG_4749

Miasta

Praktycznie ich tutaj nie ma, największe z tych niewielu to Alice Springs, w którym mieszka około 25000 osób. Poza miasteczkami jak Alice Springs, Coober Pedy, Mt Isa czy Tennant Creek jedynymi ośrodkami cywilizacji są roadhousy. Można tam coś zjeść, kupić paliwo lub inne podstawowe produkty, czy wynająć pokój na noc. Czasami dzieli je kilkadziesiąt, czasem kilkaset kilometrów, a im dalej od większych miast tym drożej. Przykładowo najtańsze paliwo na outbaku tankowaliśmy w Tennant Creek – około 1.45$/litr, a najdroższe w okolicach Uluru – 1.95$/litr, dla porównania w Sydney około 1.10$/l.

IMG_4484

Samochody

Jadąc przez Outback nie spotyka się zbyt wielu samochodów. Dokładniej rzecz ujmując, samochodów spotyka się bardzo mało, kilka, maksymalnie kilkanaście dziennie. Jest za to całkiem sporo pociągów drogowych (road train), które służą do transportu różnych rzeczy czy zwierząt.

IMG_4763

Jest to taka ciężarówka, z tym, że zamiast standardowej jednej naczepy, do której jesteśmy przyzwyczajeni w Europie, czy dwóch, które zdarza się mijać na drogach na wybrzeżu Australii (właściwie 2 naczepy to już road train), standardowe pociągi drogowe na Outbacku mają 3 naczepy i długość 53.5m! Wyprzedzanie takiego kolosa może zająć trochę czasu, na szczęście w tej części Australii zadanie to ułatwiają…

…Drogi

Droga wiodąca z północy na południe (Darwin – Port Augusta) to Stuart Highway, ma blisko 3000 kilometrów i jest standardową drogą, po jednym pasie w każdą stronę. Ciężko tutaj o zakręty, normalna jest jazda po kilkanaście/kilkadziesiąt kilometrów bez najmniejszego ruchu kierownicą.

IMG_4756

Najdłuższy taki odcinek, który zaobserwowaliśmy miał około 50 kilometrów. Ma to swoje plusy – zdecydowanie ułatwia wyprzedzanie pociągów drogowych, co byłoby niemożliwe w normalnych warunkach drogowych. Ale są też minusy, a największy z nich to…

…Nuda

Jazda przez kilka dni pod rząd po 1000 kilometrów dziennie (nasz rekord to blisko 1200km jednego dnia), podczas której kierownicą rusza się 3 razy, może być nudna. Kiedy jedzie się cały dzień mijając 10 czy 20 innych pojazdów, każde takie spotkanie jest wydarzeniem, każdy mijany kierowca pozdrawia nas uniesieniem ręki. Sposobem na nudę mogą być różnego rodzaju gry słowne, my podczas naszej przeprawy przez środek Australii nauczyliśmy się wszystkich stolic świata, odpytując się na zmianę.

Atrakcje

Uluru

Najbardziej znana atrakcja Outbacku, przez wiele lat uznawane za największy monolit na świecie. Liczy sobie ponad 300 metrów wysokości i 8 kilometrów obwodu.

IMG_4537

Uluru, zwane też Ayers Rock, znajduje się w parku narodowym Uluru – Kata Tjuta i jest częścią formacji skalnej, w której skład wchodzą także Kata Tjuta oraz Mount Conner.

IMG_4522
Mount Conner leży ponad 100 kilometrów na wschód od Uluru

Uluru można obejść lub objechać dookoła samochodem. Najlepszą porą na podziwianie widoku są wschód oraz zachód słońca, kiedy to Uluru zmienia swój kolor w zależności od oświetlenia. Władze Parku przygotowały w tym celu dwa parkingi, z których rozciąga się bardzo dobry widok, jeden przeznaczony na oglądanie wschodów, a drugi zachodów słońca. Nie ma oficjalnego zakazu wspinania się na skałę, jednak miejscowi Aborygeni z plemieni Anangu, którzy uważają to miejsce za święte i do których pierwotnie należał ten teren, proszą odwiedzających o uszanowanie ich kultury i zrezygnowanie z wejścia na Uluru. Samo wejście jest niebzepieczne, mimo zainstalowanego w latach 60-tych łańcucha zarejestrowano 35 wypadków śmiertelnych podczas wspinaczki na Ayers Rock. Z powodu wierzeń plemienia Anangu instnieje również zakaz fotografowania niektórych części skały.

IMG_4729
Uluru o zachodzie słońca

IMG_4599

IMG_4650
Ścieżka wiodąca na szczyt Uluru

IMG_4658

Kata Tjuta

W odległości 30 kilometrów od Uluru, na terenie tego samego parku narodowego, podziwiać można inną formacje skalną nazwaną w języku Aborygenów Kata Tjuta czyli ‘wiele głów’. Jest to zbiór 30 monolitów, z których najwyższy ma około 550m wysokości, a więc 200 metrów więcej niż Ayers Rock! Olgas, bo taką nazwę nosi w języku angielskim, również jest świętym miejscem Aborygenów, wierzą oni, że odbywały się tam różnego rodzaju ceremonie. Subiektywnie uważamy, że mniej znana Kata Tjuta jest nawet ciekawsza niż Uluru.

IMG_4682
Droga do Kata Tjuta

IMG_4717

IMG_4704
Jeden ze szlaków przy Kata Tjuta

IMG_4685

Coober Pedy

Leży 900 kilometrów na północ od Adelajdy, mieszka tutaj około 1,5 tysiąca ludzi, głownie górników i ich rodzin. Latem jest tu bardzo ciepło, średnio 30 stopni, często ponad 40. Znane jest z tego, że wydobywa się tutaj najdroższe na świecie opale i mieszka się pod ziemią. Nie sposób byłoby wytrzymać w takich warunkach mieszkając w normalnym domu, więc górnicy postanowili wykopać sobie specjalne domy – jaskinie, w których mieszkają chroniąc się przed upałem. Pod ziemią znajdują się również restauracje czy hotele.

Zwierzęta

Jak chyba każdy rejon Australii, Outback obfituje w kangury, ale do nich zdąrzyliśmy się już przyzwyczaić. Jednak kangury to nie wszystko co można spotkać na swojej drodze przez środek Australii. Zaraz po nieudanej próbie obejrzenia wschodu słońca na Uluru, napotkaliśmy na swojej drodze stado dzikich wielbłądów!

IMG_4566
Uwaga na wielbłądy!

IMG_4736

Wielbłądy przywiezione zostały do tego kraju w XIX wieku w celach transportowych, a po mechanizacji transportu wypuszczono je na wolność. Od tego czasu rozmnożyły się do tego stopnia, że kilka lat temu ich liczba przekroczyła milion sztuk.
Poza skaczącymi i garbatymi zwierzakami, na Outbacku można również napotkać  te szybko biegające, czyli Emu. Nie udało nam się zobaczyć żadnego Emu na wolności, jedynie na farmie przy jednym z roadhousów.

IMG_4517

Noclegi

Jeżeli już jest się w Australii i wypożycza lub kupuje auto w celu zwiedzania tego pięknego kraju, warto pomyśleć o tym, by taki samochód oferował możliwość spania. Można kupić samochód z wbudowanym łóżkiem, których tutaj nie brakuje, przerobić standardowy samochód (tak jak zrobiliśmy to my) lub wypożyczyć w jednej z wielu wypożyczalni specjalizujących się w takich środkach transportu. Wtedy za noclegi zazwyczaj nie zapłaci się nic, o ile jest się skłonnym zrezygnować z pewnych wygód oferowanych przez hotele czy campingi, śpiąc na jednym z wielu darmowych parkingów. Bardzo przydatna do wyszukania odpowiedniego miejsca do spania okazała się aplikacja WikiCamps Australia.

Transport

Wybierając się do Australii na kilka tygodni, raczej ciężko poświęcić jeden z nich na jazdę samochodem w celu obejrzenia paru kamieni. Dlatego też do parku narodowego Uluru – Kata Tjuta można dolecieć samolotem. W jego okolicy powstało miasteczko Yalara, gdzie znajdują się hotele, restauracje i lotnisko przeznaczone dla turystów, którzy przylatują tutaj na kilka dni by podziwiać  te niesamowite formacje skalne. Jednak jeśli ma się trochę więcej czasu, może warto wypożyczyć samochód i przeprawić się przez Australijskie pustynie, zobaczyć rozgwieżdżone niebo, drogę mleczną i dzikie wielbłądy w drodze do Uluru. Zdecydowanie jest to bardzo ciekawe doświadczenie.

IMG_4470
Znaczna część trasy wiodącej przez środek Australii to wcale nie czerwona ziemia jak okiem sięgnąć, a zieleń i pagórki

2 comments on “Outback

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s