Fraser Island

Jednym z miejsc odwiedzonych przez nas na wschodnim wybrzeżu Australii była Fraser Island – Wielka Wyspa Piaszczysta. Jest to największa wyspa piaskowa na świecie. Ma 120 km długości i 25 km szerokości. Położona jest w stanie Queensland, około 250km na północ od Brisbane. Jej oryginalna nazwa to K’gari, co w języku Aborygenów oznacza raj. Spędziliśmy na niej trzy dni i mimo, że pogoda nie była idealna, zdecydowanie jest to jedno z naszych ulubionych miejsc na Antypodach.

Cala wyspa składa się z piasku. Nie ma tam asfaltowych dróg, można poruszać się jedynie po ‚drogach’ piaskowych. Przy niektórych z nich postawione są znaki drogowe, przykładowo tuż nad oceanem obowiązuje przeważnie ograniczenie prędkości do 80 km/h. Ponadto unikatowe jest to, że pomimo piaskowego podłoża możemy podziwiać tam lasy deszczowe. Jest to jedyne miejsce na ziemi gdzie las deszczowy wyrasta z piasku. Fraser Island jest także domem dla sporej populacji psów dingo.

IMG_3876

IMG_3941

Jak się tam dostać?

W związku z brakiem asfaltowych dróg po wyspie poruszać się można wyłącznie autem z napędem na cztery koła. Opcji jest kilka – dojazd własnym samochodem 4×4, jego wypożyczenie lub wykupienie zorganizowanej wycieczki. Na Fraser Island dopłynąć można promem, który wypływa z dwóch miejsc – Inskip Point (120$ w dwie strony) oraz Harvey Bay (175$-200$ w dwie strony). Przed wjazdem własnym samochodem należy również zaopatrzyć się w pozwolenie na poruszanie się po wyspie. Wydawane jest ono na 30 dni (50$ lub 80$) lub na rok (250.80$ lub 401.40$). Ponadto jeśli planuje się nocować poza oficjalnymi campingami, potrzebne jest pozwolenie (kilka dolarów od osoby a noc). Na wyspę można również dolecieć, gdyż znajduje się na niej ‘lotnisko’. My dostaliśmy się tam własnym autem, co dało nam niezależność i pozwoliło na zminimalizowanie kosztów. Zorganizowane wycieczki nie należą bowiem do tanich. Za dwudniowy pobyt na wyspie trzeba zapłacić około 400$ od osoby! Przy tym dobrze jest jeszcze zwrócić uwagę na środek transportu gwarantowany przez organizatora. Wielu z nich zapewnia nie auta, a autobusy 4×4, które mogą dotrzeć tylko do niektórych miejsc na wyspie, a przy tym utrudniają cieszenie się widokami, gdyż nie każdy pasażer jest szczęśliwym posiadaczem miejsca przy oknie.

IMG_3947
Kolejka na prom
IMG_3948
Prom do Inskip Point

Co warto zobaczyć na Wielkiej Wyspie Piaszczystej?

Będąc na Fraser Island można wykąpać się w jednych z najczystszych jezior na ziemi. Najpopularniejsze z nich to jeziora McKenzie i Wabby.

IMG_3844
Widok na jezioro Wabby
IMG_3817
Jezioro McKenzie
IMG_3822
Jezioro McKenzie jest dość mocno zatłoczone ze względu na dostęp dla autobusów

Champagne Pools to naturalne baseny powstałe ze skał wulkanicznych nad brzegiem oceanu. Fale rozbijające się o skały wpadają do środka, tworząc niezliczoną ilość bąbelków. Jest to jedyne miejsce na wyspie gdzie można bezpiecznie wykąpać się w słonej wodzie.

DCIM100MEDIA

75 Mile Beach to plaża na wschodnim brzegu, rozciągająca się na całej długości wyspy, służąca głównie jako droga dla samochodów i lądowisko dla małych samolotów. Wypoczynek na plaży może być dość trudny właśnie ze względy na bardzo dużą ilość przejeżdżających aut oraz niebezpieczeństwa czyhające w wodzie (sporo rekinów, silne prądy).

IMG_3913
Widok na 75 Mile Beach
IMG_3917
Samoloty lądują na plaży

Indian Head, czyli najbardziej wysunięty na wschód punkt wyspy, klif, z którego szczytu rozciągają się wspaniałe widoki na 75 Mile Beach.

IMG_3902

IMG_3894
Widok z Indian Head

Potok Eli to największy potok po wschodniej stronie wyspy, co godzinę odprowadza do oceanu ponad 4 miliony litrów wody!

Central Station – pozostałości po miasteczku z czasów, gdy wycinka drzew była jeszcze dozwolona na Fraser Island. Aktualnie znajduje się tutaj camping i strefa piknikowa. Będąc w Central Station można też wybrać się na spacer po lesie deszczowym.

DSC_0464

Wrak statku SS Maheno znajduje się na brzegu Fraser Island od 1935 roku, nie sposób go nie zauważyć jadąc 75 milową plażą.

IMG_3861

IMG_3865

Poświęciliśmy trochę z naszych biednych zasobów internetu i wrzuciliśmy krótki filmik z przejazdu plażą na Fraser Island 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s